O programe

Program Spasmodic Torticollis Recovery Program bol vytvorený v roku 1986 pacientkou Abigail Brown Collins v čase, keď trpela symptómami cervikálnej dystónie. Ide o prirodzený, zdravý a bezrizikový spôsob zmiernenia symptómov cervikálnej dystónie. Tá bola Abigail Brown Collins diagnostikovaná takmer 20 rokov od jej prvých prejavov. V čase, keď jej bolo ochorenie diagnostikované, botulotoxín sa pri zmierňovaní prejavov tohto ochorenia ešte nevyužíval. Pokúšala sa, podobne ako veľa pacientov a pacientiek, o mnohé spôsoby alternatívnej liečby. Navštívila chiropraktika, osteopata, absolvovala akupunktúru, hĺbkovú masáž, liečebné postupy teplom aj chladom, či bylinkami.

Po ôsmich rokoch od diagnostikovania mala veľké bolesti, hlavu stočenú do pravej strany a brala 8mg Lorazepamu (Ativan) denne. Už dlhší čas mala pocit, že to, čo by jej mohlo skutočne pomôcť bola fyzioterapia. Každodenné cvičenie, správne polohy a pozície a masáž. Začala veľmi pomaly, pár minút denne. Manžel ju každý deň masíroval. Dlhé týždne nevidela žiadnu zmenu, až po približne 4 mesiacoch, keď po prebudení sa, na 10 sekúnd pocítila, že nemá žiadne spazmy a jej hlava bola rovno. Stáva sa to takmer väčšine pacientov a pacientiek, ktorí začnú cvičiť podľa tohto programu. Dlhé týždne a mesiace nevidia žiadnu zmenu ale potom pociťujú chvíľkové uvoľnenia, ktoré sa v priebehu ďalších mesiacov vyskytujú častejšie. A práve tieto momenty uvoľnenia sú veľmi motivačné, lebo vám dajú vedieť, že ste na správnej ceste k zbaveniu sa symptómov. Abigail trvalo dva roky zbaviť sa symptómov. Dnes má 77 rokov, symptómami chronicky trpela spolu 28 rokov. V roku 1986 založila neziskovú organizáciu Spasmodic Torticollis Recovery Clinic. V meste Santa Fe, v štáte Nové Mexiko (USA) ju už v rámci kurzu navštívili pacienti a pacientky z rôznych častí sveta a tie a tí, ktorí kvôli zdravotnému stavu či finančnej situácii nemohli cestovať za Abbie, si kurz môžu objednať diaľkovo, pričom Abbie zodpovie mailom či cez Skype na všetky ich otázky.

Spasmodic Torticollis Recovery Program je:

Prírodný a bezrizikový program – založený na odskúšaných efektívnych postupoch, ktoré eliminujú bolestivé a paralyzujúce symptómy cervikálnej dystónie.

Navrhnutý tak, aby podporil celkové zotavenie sazotavenie tela, mysle aj duše. Uvidíte, že v priebehu času sa cvičenie stane pre vás súčasne meditáciou a chvíľami, keď budete len sami so sebou sústredení na jednotlivé cviky.

Vytvorený s cieľom, aby ste sa cítili lepšie aj v budúcnosti – nejde tu ani tak o program ako celoživotný štýl a aby ste sa zbavili symptómov a udržali tento stav až do konca života, budete musieť pokračovať s programom každý deň a byť dôslední.

Program je zložený zo štyroch častí, ktoré sa musia vykonávať súčasne, aby ste dosiahli stav zotavenia.

1. Cvičenie - je špeciálne vyvinuté tak, aby reagovalo na problémy, ktorými trpia pacienti a pacientky s cervikálnou dystóniou. Ide o plán či návod k minimalizácii či zbaveniu sa symptómov ale každý a každá sa programu prispôsobí podľa schopnosti a tempa. Nejde o to, aby ste cvičili veľa s veľkou záťažou, práve naopak. Ak to preženiete, budete skôr brániť zlepšeniu. Krôčik za krôčikom nebude pre telo šok a dovedie vás k želanému výsledku.

2. Správna výživa a životospráva - proces zotavovania uľahčí a budete sa cítiť oveľa lepšie aj po psychickej stránke.

3. Masáž - vykonávaná správne a na pravidelnej báze urýchli proces zotavenia, pomôže pri eliminácii bolesti a spaziem a je kľúčom k zlepšeniu vášho stavu.

4. Viera, motivácia, odhodlanie - sú dôležité k tomu, aby ste proces zvládli. Budú obdobia, kedy budete potrebovať motivácie a viery v proces zotavovania viac, inokedy budete na proces nazerať pozitívne. Pomôcť vám môže aj motivačná literatúra, rozhovor s psychológom či niekým blízkym, kto vie ako vás povzbudiť.

Spasmodic Torticollis Recovery Program nie je liek pre cervikálnu dystóniu. Medicína neprišla ešte na spôsob ako ju vyliečiť. Nejde ani o remisiu ochorenia, keďže symptómy sa v prípade, že program nie je vykonávaný každodenne, vrátia. Ide o pokračujúci, či pretrvávajúci stav zotavenia sa (angl.ongoing recovery).

Osobne som sa s Abigail ešte nestretla ale som jej nesmierne vďačná za to, že dokázala aj po tak dlhom čase a v takom nepriaznivom zdravotnom stave veriť, že je možné nájsť cestu ako žiť znovu plnohodnotný život. Skromná žena, ktorá zvládla svoj osobný boj a cestou pomoci iným sa chce odvďačiť za to, že dostala možnosť znova žiť ako predtým. Program vyžaduje čas, vytrvalosť, motiváciu a vieru v to, že aj my sami môžeme popri lekárskej pomoci výraznou mierou prispieť k tomu, aby sa náš stav zlepšil, aby sa naše telo liečilo.