Iné pomôcky

Vhodný vankúš

Ergonomické vankúše sú pre pacientov a pacientky s cervikálnou dystóniou tou najhoršou voľbou, keďže hlava je v záklone. Spánok výhradne na chrbte je najlepšie, čo môžete pre zlepšenie vášho stavu spraviť. V prípade, že netrpíte alergiou na perie, zadovážte si vankúš z peria, ak áno, tak penový. Brada by mala smerovať do jamky medzi kľúčnymi kosťami, mali by ste pocítiť aj mierny ťah zadných svalov krku. V prípade, že potrebujete zafixovať hlavu, položte si na vankúš z peria aj vankúš v tvare U (využíva sa na cestovanie), na ktorý si položíte hlavu tak, aby nebola v záklone, povytiahnete ho mierne tak, aby brada išla opäť do jamky medzi kľúčnymi kosťami a vy ste cítili ťah. Nikdy nespite na vašej krátkej strane. To je tá, do ktorej vás hlava ťahá. Správna poloha počas spánku ako aj polohovanie počas dňa sú kľúčové pre zlepšenie vášho stavu.

Obusforme alebo vhodné sedenie

Je to akési prenosné operadlo. Sama ho mám a je skvelé v prípade, že nemáte v práci kvalitnú stoličku s vysokým operadlom. Je možné ho použiť v aute pri šoférovaní, doma pri práci s počítačom. V podstate vám aj z gauča spraví vhodné sedenie v rovnej pozícii. Je možné si ho objednať cez internet. Ponúka ho viac predajcov. Obusforme vás naučí sedieť s vystretým chrbátom a v miernej pozícii Military a urýchli proces zotavenia. Jeho používaním zabraňujete aj návratu symptómov. Snažte sa vždy keď budete sedieť, sedieť vzpriamene s opretým chrbtom vrátane krku a hlavy. Počas práce na počítači a dlhého sedenia je nutné robiť prestávky a precvičovať jednotlivé cviky. Sedenie prispieva k stuhnutosti svalov chrbtice a šije a tým zhoršuje dystonické prejavy. Najlepším typom stoličky pre pacientky a pacientov s cervikálnou dystóniou je tá, kde je zadná časť tela posadená nižšie než sú nohy, podobne ako keby ste sedeli v košíku (bucket seat). Vďaka takémuto typu stoličky, budete sedieť viac v pozícii Military, pričom zadná časť krku bude vystretá a brada zastrčená. Naopak najnevhodnejším typom stoličky je jedálenská či skladacia, kde nemáte ani oporu celého chrbta ani krku a núti vás predkláňať sa. V prípade, že ste v aute a nemáte Obusforme, použite vankúš, aby ste získali opierku krku a boli v miernej Military.

Elektrická kefka

Pre niektorých pacientov s cervikálnou dystóniou sa aj umytie zubov stáva veľakrát výzvou, podobne ako jedenie či napitie sa z pohára. Záleží samozrejme na tom, v akom štádiu sa ochorenie nachádza. Pri umývaní klasickou kefkou dochádza viac ku kmitaniu hlavou, ktorá sa prispôsobuje pohybu kefky, preto je vhodnejšie aj ako prevencia používať kefku elektrickú, ktorá tento pohyb nevyžaduje.

Magnetické náramky na krk

Mne osobne magnetoterapia najmä v začiatkoch liečby výrazne uľavila od bolesti, neskôr som si aj na radu Abbie objednala magnetický náramok a nosím ho väčšinu času. Na Slovensku magnetoterapiu v rámci rehabilitačnej liečby predpisujú neurológovia/neurologičky a preplácajú ju aj poisťovne. O jej efektivite sa však vedú spory. Nie som vedkyňa, odborne sa k tomu neviem vyjadriť, vyskúšajte a uvidíte. 

Fľaša so slamkou

Pri pití z pohára často zakláňame hlavu, pre pacientov a pacientky s cervikálnou dystóniou je to však asymetrický pohyb a aby sa dosiahol pokrok, by sa malo tomuto pohybu vyhýbať. Vhodnejšia je preto fľaša so slamkou, minimálne pri pití nedôjde k vyliatiu, prípadne pri pití z pohára je nutné dbať na to, aby nedošlo k zakláňaniu hlavy, ale skôr byť v pozícii Military.