Pomôcky na cvičenie

Aby ste boli na vašej ceste k štádiu bez symptómov úspešní, budete k tomu potrebovať viacero pomôcok. Uvádzam všetky, ktoré je možné využívať na proces liečby, čo však neznamená, že všetky musíte mať a ak ich nebudete mať, respektíve využívať, váš stav sa nezlepší. S pomôckami je to podobne ako s cvikmi. Je ich pomerne veľa a niektoré vám budú vyhovovať či si obľúbite viac. Niektoré pomôcky, ktoré tu uvádzam, sú aj finančne náročnejšie. Napríklad posilňovacia veža, ktorú môžete využívať aj v posilňovni a nemusíte ju mať doma. Posilňovať môžete veľmi účinne aj s rôznymi posilňovacími prostriedkami a tzv. expandermi (angl. bodylastics).

Posilňovacia veža

Na trhu ich je pomerne veľa. Ak máte doma miesto a rozhodnete sa kúpiť si ju, stačí vám jedna z tých základných, na ktorej sa dá cvičiť 6-7 cvikov. Ja osobne mám zakúpenú práve takú vežu. Ceny týchto veží sa pohybujú okolo 200 EUR. Predtým než som si ju kúpila, používala som na posilňovanie každý druhý deň činky a expandery ale odkedy ju mám, používam na posilňovanie len vežu. Využívam ju už viac než štyri roky, nevyžaduje nejakú údržbu, občas musím z nej len utrieť prach. Cvičenie na nej mi vyhovuje najviac. V prípade, že sa nachádzam dlhšie na mieste, kde nie je k dispozícii, beriem si so sebou činky a expandery alebo navštívim posilňovňu v mieste, kde sa nachádzam. Zoberiem si však z domu posilňovač krku, keďže bežne ho v posilňovni nemajú. Posilňovač krku je veľmi dobrá pomôcka na posilnenie svalov šije, predtým ako ho začnete používať, je nevyhnutné, aby ste si prečítali manuál a pozreli DVD s návodom. Nesprávnym používaním môže dôjsť k zhoršeniu stavu a väčším bolestiam.

Činky a expandery

Zo začiatku začnite s ľahšími činkami, okolo 1-2kg. Ak by ste cítili, že je to pre vás málo (u mužov a žien sa to bude pravdepodobne líšiť) a po cvičení nepociťujete viac bolesti, tak pomaly prejdite na činky s vyššou hmotnosťou. Cieľom programu nie je čo najviac a najrýchlejšie, ale pomaly a postupne, aby sa vaše telo dokázalo prispôsobiť tempu a zmene, a aby ste si stav nezhoršovali, pretože potom budete musieť zmierniť, oddychovať a bude vás to skôr demotivovať. Gumových expanderov je na trhu tiež veľké množstvo, môžete si kúpiť aj pružinový posilňovač, prípadne gumový, na ktorom sa dajú pásy ubrať prípadne pridať, čím dosiahnete zmenu náročnosti. Ja osobne mám aj gumový pás, vhodný na cvičenie v ľahu. Na začiatok vám postačí možno stredná náročnosť, záleží od toho, či ste boli zvyknutí posilňovať. Na začiatok však radšej menej a pomaly. Tiež sú odstupňované podľa náročnosti. Na trhu sú aj posilňovacie tiahla, ktoré možno zaprieť do dverí. Veľmi dobrá pomôcka je aj závesná hrazda  do dverí, ktorá vám umožní kvalitné natiahnutie sa, ktoré môžete vykonávať kedykoľvek počas dňa.

Pás na jógu

Zakúpiť si môžete aj pás na jógu, s ktorým sa veľmi dobre v polohe v ľahu natiahnu zadné svaly šije. Ako som spomínala, posilňovacích pomôcok je veľa, najjednoduchšie je vybrať si tie, ktoré sú predstavené a využívané v rámci programu aj v manuáli s popisom cvikov či na DVD s ich prevedením.

Drevená tyč alebo palica

Zoženiete ju kdekoľvek, mala by byť približne do výšky vášho nosa. Ja využívam drevenú tyč z metly, ktorú som odmontovala. V manuáli ako aj na DVD nájdete cviky, ktoré môžete s touto pomôckou vykonávať.

Činky a penová tyč do vody

Odporúčam raz týždenne navštíviť plaváreň, ktorá disponuje aj teplým bazénom (35°C), prípadne vírivkami. V teplej vode si môžete zacvičiť s činkami do vody (postup v manuáli a DVD) a porelaxovať na chrbte s penovou tyčou . Pobyt v chladnej vode nie je vhodný a už vôbec nie plávanie rôznymi plaveckými štýlmi, ako sú kraul či prsia, pri ktorých dochádza k vytáčaniu a zakláňaniu hlavy. Minimálne do času, kým budete v štádiu bez symptómov. Ja osobne mám plávanie veľmi rada a podobne ako pri bicyklovaní, som si našla jednu fintu. Na plaváreň chodím so šnorchlom, hlavu pri plávaní kraula či pŕs tak ani neotáčam, ani nezakláňam. Po pobyte v chladnej vode zrelaxujem vo vírivke alebo teplom bazéne, ktorý má minimálne 35°C.