Masážne a relaxačné pomôcky

Popri cvičení je kľúčové, aby ste, ak je to možné, každý deň absolvovali minimálne 15 minútovú masáž. Môže vás pomasírovať ktorýkoľvek člen rodiny, ktorý sa masáž naučí na základe postupu, ktorý obsahuje DVD a ktorý mu bude ukázaný v rámci osobného kurzu. Vhodná je aj jedna masáž týždenne najlepšie od fyzioterapeutov prípadne masérov, ktorí si pozrú DVD so špeciálnou masážou. Počas mojej liečby som sa spoznala len s jedným fyzioterapeutom, ktorý sa predtým stretol s mojou diagnózou v rámci praxe. Povedomie o tomto ochorení je na Slovensku veľmi nízke čo súvisí aj s výskytom ochorenia, ale fyzioterapeuti/fyzioterapeutky vám, v prípade, že im popíšete ochorenie, respektíve oblasti najväčšej bolesti, dokážu účinnou masážou veľmi pomôcť a uvoľniť stuhnutosť šije a spazmy. Veľakrát sa ale stane, že nebude v blízkosti niekto, kto by vás pomasíroval, preto je vhodné zakúpiť si niektoré samomasážne pomôcky, s ktorými sa môžete pomasírovať aj sami, najmä tie najbolestivejšie časti.

Svaly ovplyvnené cervikálnou dystóniou (obrázok A)


7524e0cb-8bef-4fdf-a2b0-8b2dd233aec5png

692ce1ea-0566-4eab-9a41-cc6d51f13a36png


Samomasážne pomôcky

Samomasážnych pomôcok je veľa, uvádzam tu tie, ktoré osobne používam a ktoré sú najviac vhodné na pomasírovanie oblastí, ktoré sú u dystonikov a dystoničiek najviac namáhané a bolestivé. Osobne odporúčam ako pomôcku masážnu palicu od spoločnosti Body Back. Je možné si s ňou pomasírovať takmer celé telo, šiju, chrbát, plecia, nohy. Myslím si, že ak by ste si nekúpili žiadnu ďalšiu pomôcku, je táto palica postačujúca. Spomínaná spoločnosť vyrába aj ďalšie veľmi dobré pomôcky ako napríklad Accuball. Nikde na internetovom predaji ani v kamenných obchodoch na Slovensku som podobné pomôcky nevidela. Pomasírovať sa môžete napríklad aj masážnym ježkom alebo loptičkou s pichliačmi. V stoji opretí o stenu (loptička je medzi vami a stenou) si môžete pomasírovať trapézové aj deltové svaly. S masážnou guličkou si zase pomasírujete úpony trapéz a oblasť vonkajšieho záhlavového hrboľu. Výborná na masáž trapézových úponov je aj samomasážna pomôcka DaVinci od spoločnosti Body Back.

Masážny stôl, prípadne stolička

Najideálnejšie by bolo, ak by sa vám každý deň mohol niekto venovať aspoň 15-20 minút a pomasíroval vás. Pre bezpečnosť a efektívnosť masáže by bolo dobré, ak by ste si zadovážili masážny stôl, resp. stoličku. Ja osobne odporúčam stôl, keďže je na ňom možné pomasírovať aj na chrbte, telo zrelaxuje v polohe ležiac lepšie a ani masírujúci či masírujúca sa nemusí predkláňať a má väčšiu pohodu. Viem, že nie všetci máme dostatočné finančné prostriedky na masážny stôl, ale ak by som mala odporučiť ďalšiu z dôležitých pomôcok, tak by to bol práve stôl. Nemusíte si všetky pomôcky kupovať naraz, cervikálna dystónia je žiaľ na celý život a preto máte dosť času si pomôcky, ktoré vás budú udržiavať bez symptómov, kúpiť postupne. Masážnych stolov je tiež na trhu pomerne veľa.

Svaly ovplyvnené cervikálnou dystóniou (obrázok B)

4d0d0eb3-9e5c-47ea-a9c8-38c435131d2djpg


Teplý prírodný termofor a studený gélový vak

Prírodný termofor je niečo bez čoho si svoj život už ani neviem predstaviť. Studený gélový vak alebo golier už nepoužívam, keďže nepociťujem bolesti ako v čase, keď moje symptómy boli na vrchole. Na bolesti je veľmi účinný a veľakrát stlmí bolesť lepšie ako lieky. Je nutné si ho po vybratí z chladničky zabaliť do utierky, keďže pri dlhšej aplikácii sa okolo neho kondenzuje voda, aby ste nemali šiju mokrú, ale cítili len chlad. Teplý prírodný termofor si môžete zhotoviť aj ľahko doma, v prípade, že máte šijací stroj. Veľký výber hrejivých vankúšikov na rôzne časti tela môžete kúpiť tu. Odporúčam najmä zakúpiť hrejivý vankúšik na krčnú chrbticu.

Gravitačná lavica alebo autotrakčné lehátko

Naozaj super pomôcka, ktorá výborne natiahne celú chrbticu. Je potrebné zvyknúť si na ten pocit prevrátenia hore nohami a ovisnutia, zo začiatku to určite nerobte sami, aby ste sa naučili prevrátiť sa späť najskôr pod dozorom. Je to drahšia záležitosť, nie je nutné si ju kupovať, ale ak máte možnosť a priestor kam ju dať, určite odporúčam. Autotrakčné lehátko by ste nemali využívať v prípade, že máte vysoký krvný tlak, trpíte glaukómom alebo ste tehotná (najmä vo vyššom štádiu). Ak máte deti, tak určite ich nenechajte sa okolo lehátka pohybovať, ani keď sa naťahujete a ani inak, je to dosť ťažký stroj. To isté platí pre masážny stôl, ani domáce zvieratá, a ani deti by sa nemali pohybovať v jeho blízkosti, keď vás niekto masíruje.